Elektronický archiv deníku PRÁVO spravovaný společností NEWTON Information Technology, s. r. o.
http://pravo.newtonit.cz

Datum: 13.10.2004
Autor: Lenka Kadeřávková
Zdroj: Právo
Strana: 06

Prověřováni konkursní správci H-Systému

Monsport a Mráz jsou podezřelí, že rozprodávali pozemky pod cenou

Známého advokáta a konkursního správce Josef Monsporta a jeho kolegu Ivo Mráze prověřuje policie v souvislosti s nesrovnalostmi v konkursu H-Systému. Údajně prodávali některé pozemky z konkursní podstaty značně pod cenou, nový majitel pak za ně utržil více než desetinásobek.
Konkrétně šlo například o 80hektarový pozemek v Lichocevsi, za který obdrželi (správci pro H-Systém) zhruba 17 miliónů, ovšem kupující podnikatel je obratem přeprodal za téměř 200 miliónů korun. Pokud se to prokáže, tak ochudili věřitele zkrachovalé firmy o obrovské sumy. Oba jsou prověřováni kvůli podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.
Právu to sdělil dobře informovaný zdroj. Podle něj policie zahájila trestní řízení zhruba před třemi měsíci, anonymní trestní oznámení přišlo na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Podnikatel pozemky zestavebnil

"Ten podnikatel pozemky koupil jako zemědělskou půdu. Vzápětí je ovšem nechal zestavebnit. Tedy nechal je zahrnout do nového územního plánu obce už jako stavební parcely," vysvětlil zdroj. Tím se pochopitelně cena za metr pozemku zmnohonásobila. "Je otázka, kdyby si konkursní správci najali za deset miliónů nějakou firmu, tak by mohla pro ně učinit totéž. A takové kompetence konkursní správce v dnešní době má," uvedl zdroj. Právo se dále chtělo doptat Monsporta, ten měl ale včera odpoledne a vpodvečer vypnutý telefon. Ani Mráz nebyl v kanceláři k zastižení.
Pokud se celé prověřování ukáže jako pravdivé, stavělo by to případ H-Systému do zcela jiného světla než dříve. Až dosud totiž Monsport i Mráz zdůrazňovali, že v konkursní podstatě nezbylo téměř nic. Vše směřovalo k tomu, že peníze zašantročil bývalý šéf H-Systému Petr Smetka, který byl již letos v zimě nepravomocně odsouzen k 12 letům vězení za vytunelování stavební firmy.
Podle rozsudku Smetka společně s exmanažery Jaroslavem Vítkem, Jaroslavem Eliášem a Ladislavem Tůmou z pokladny společnosti vyvedli do svých firem téměř 700 miliónů korun. To z celkové zhruba miliardy, kterou více než tisíc klientů během let 1993 až 1997 zaplatilo za slibované domky. Pouze 30 z nich se dočkalo svého bydlení. Dalších 1,3 miliardy pak činil nesplacený dluh bance.
Žalobce případu Boris Havel již dříve uvedl, že nikdo neví, kam se veškerý majetek poděl. Smetkovi se totiž podařilo zabavit jen jeho zlomek.

NEWTON Information Technology, s. r. o. Copyright (c) 2003
Zdrojem zpráv je PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 - 2003