Za naše peníze stavte, ne likvidujte

Demonstrace většiny klientů bývalého H-Systému zaměřena proti likvidačnímu konkurzu

Informace pro tisk

Doprovodné fotografie byly retušovány v souvislosti s dohodou mezi sdruženími klientů

Praha 26. července 2000 - Demonstrace SBD Svatopluk, která se dnes odpoledne konala před budovou vlády v Praze, se zúčastnilo 320 osob. Účastníci přijali petici "Berte na nás ohled", ve které protestuje proti navrhovaným snahám ukončit konkurz zkrachovalého H-Systému urychlenou likvidací. K té se v současné době očividně přiklání nově jmenovaný konkurzní správce JUDr. Josef Monsport a samosoudkyně Krajského obchodního soudu JUDr. Eva Hodačová - zřejmě motivovaní částí bývalých klientů H-Systému sdružených v občanském sdružení Maják.

V SBD Svatopluk je v současnosti sdruženo se svými pohledávkami 620 bývalých klientů H-Systému. S ním spolupracuje SBD Merkur s 90 členy. O své pohledávky se dále hlásí cca 90 členů občanského sdružení Maják, jejichž snahou je likvidačním konkurzem se domoci alespoň 10 procent z původního vkladu.

Účastníci demonstrace vyjádřili rostoucí znepokojení nad destruktivními snahami vyřešit krach H-Systému po třech letech formou likvidačního konkurzu, který si ale přeje jen minimum z poškozených. "Nehledáme alibistickou zdržovací taktiku. Nechceme vyhrocení sporů a konfrontaci. Chceme dokončit započatou práci, vidíme reálnou šanci na dostavění rozestavěných objektů a na postupné uspokojení nároků všech poškozených," uvedl na demonstraci předseda SBD Svatopluk Ivan Král.

Demonstrace podpořila vládní prioritu řešit otázky důstojného bydlení. Tuto podporu obsahuje i petice "V této zemi by se mělo bydlet, ne se soudit". Petici podepsali i rodinní příslušníci a další sympatizující, kteří se demonstrace zúčastnili.

Obě přijaté petice je možno přečíst a podepsat i na internetové stránce SBD Svatopluk (www.sbdsvatopluk.cz).

V dopisech zveřejněných na internetové stránce SBD Svatopluk (www.sbdsvatopluk.cz) adresovaných soudkyni Krajského obchodního soudu, vrchnímu státnímu zástupci, ministru spravedlnosti a předsedovi vlády se uvádí:

"Dosavadní činnost SBD Svatopluk, dle mého názoru, směřuje k dostavbě bytů a spravedlivému vyrovnání i ostatních bývalých klientů, kteří požadují navrácení alespoň části vložených peněz, a to nejen členů SBD Svatopluk. Současná kampaň, kterou proti družstvu rozpoutalo sdružení Maják a kterou Vy aktivně podporujete, považuji za vrcholně neseriózní, neboť je postavena na lžích a polopravdách."

"Zdálo se, že SBD SVATOPLUK zvolilo správnou cestu, na jejímž konci by bylo postupné uspokojení poškozených buď dokončenou výstavbou, nebo částečným finančním narovnáním. Jak ale ukazují poslední události, bylo bláhové myslet na spravedlivé vyrovnání a na to, že věci se dají řešit způsobem, který by byl spravedlivý ke všem drobným věřitelům."

"... Doufám, že na Vašem úřadě se najde osoba, která mi je bude schopna zodpovědět:

  1. Může soudkyně zcela ignorovat výši pohledávek, odstranit z věřitelského výboru nejvíce poškozené osoby a dosadit místo nich osoby s minimálními pohledávkami?
  2. Může soudkyně nechat nového konkurzního správce odvolaného rozhodnutím Vrchního soudu vykonávat svoji práci, protože se jej chystá opakovaně dosadit poté, co opakovaně odvolá původního správce?
  3. Může soudkyně manipulovat se složením věřitelského výboru potají a mimo termíny, které sama stanovila?
  4. Může soudkyně jmenovat konkurzním správcem osobu, kterou malá skupinka věřitelů deklaruje jako svého zástupce?
  5. Může konkurzní správce prodávat majetek přes svého vlastního společníka v podnikání?
  6. Může soudkyně rozhodovat podle výsledků pravidelných schůzek s prominentní političkou?"

Kontaktní adresa:
Jindřich LACKO
Belgická 23
120 00 Praha 2
tel.: 02/ 2425 6829
fax: 02/ 2425 3564
e-mail: jindrich.lacko@sendme.cz