K placení politiků H-Systemem

upravená verze

MF Dnes zveřejnila 1.12.2000 materiál o tom, že H-System měl na výplatní listině skupinu funkcionářů ČSSD. Další den se objevily méně určité zprávy o vazbách politiků i z jiných stran na H-System.

O této věci se diskutovalo také na schůzce koordinátorů SBD Svatopluk v pondělí 4.12. Schůzka neformulovala konkrétní závěr, proto níže uvedené řádky jsou spíše shrnutím myšlenek, které v diskusi zazněly.

Tento případ má dvě roviny. V obecné rovině lze vyjádřit morální rozhořčení nad tím, jak politici natahují ruce a nechají se uplácet kýmkoli, aniž by se zajímali o to, jaké protislužby se od nich budou posléze očekávat. Toto téma lze rozvádět dle libosti a noviny tak jistě učiní.

Druhá rovina je praktická. Může nás zveřejnění těchto faktů přiblížit ke spravedlivému řešení krachu H-Systému? Na to se musíme podívat podrobněji.

Zveřejněné informace mohu posloužit dvěma různým cílům: buď se mohou stát součástí politického zápasu mezi stranami nebo mohou prospívat klientům H-systému. Buď lze sociální demokracii tlačit k tomu, aby se styděla a posléze "zašprajcovala" v pozici "My za nic nemůžeme, my jsme jenom dostávali plat za práci pro firmu, která v té době vypadala solidně". Anebo lze ji tlačit k tomu, aby se problém pokusila vyřešit.

Prozatím bohužel zcela převažuje politický aspekt věci. Mediální kampaň jasně směřuje k tomu, aby sociální demokraté vrátili vyinkasované peníze. Tímto způsobem se do konkurzní podstaty teoreticky může vrátit pár set tisíc, které v konkurzu přejdou ze 70% do státního rozpočtu a ze zbytku se zaplatí plat správce konkurzní podstaty. Přínos pro klienty bude nulový, zato se pravděpodobně podaří ubrat sociální demokracii pár hlasů v příštích volbách.

První článek uveřejněný v MF Dnes však nabízel i jiné řešení. Mohl "popostrčit" vládu k tomu, aby klientům odprodala pohledávku Konsolidační banky. Z pohledávky za stamilióny a zástavních práv by již bylo možno vrátit klientům nezanedbatelnou část jejich ztrát. Hned v pátek ráno jsem předal paní Slonkové z MF Dnes materiály a vyjádření k této věci.

V politické hře jde však také o to, že by se Miloš Zeman mohl rozhodnout stát se "zachráncem" klientů H-Systemu a odprodejem pohledávky si připsat politické body za vyřešení letitého problému. Tomu budou jistě aktivně bránit jeho političtí odpůrci a poškození klienti opět nezískají nic.

V reakci na původní verzi článku dorazil tento dopis od paní JUDr. Hany Marvanové:

Zadost o opravu:

Obracim se na Vas touto formou, nebot jsem se opet na Vasich internetovych strankach docetla utoky vuci moji osobe, a to presto, ze jsme se dohodli na jednanich mezi Majakem, Svatoplukem a Merkurem, ze na sebe nebudeme utocit a naopak budeme hledat reseni, ktere pomuze vsem klientum.

Rozhodne se proti Vasemu narceni ohrazuji a zduraznuji, ze mym zajmem, a to v tuto chvili zdaleka ne jen v roli pravniho zastupce casti poskozenych klientu, ale taky v roli politicke je to, aby vysledkem teto kauzy bylo alespon castecne odskodneni klientu (tedy ne jen potrestani viniku, coz je snad samozrejme).

Proto, aby se to podarilo, se domnivam, ze je dnes jedina cesta jednat s predstaviteli vlady, aby schvalila bud odkoupeni pohledavek klientu nebo naopak prodej pohledavek Konsolidacni banky okradenym klientum za symbolickou cenu. V tomto smeru vedu jednani, dnes konkretne s predstaviteli CSSD, kteri jsou poslanci Parlamentu.

Zadam Vas, abyste zanechali nepravdivych a nespravedlivych utoku vuci me osobe, dodrzovali podepsane dohody a udaje na Vasich strankach opravili.

Hana Marvanova

Zde je odpověď zaslaná paní Marvanové:

Vážená paní Marvanová,

děkuji za upozornění a pokusím se dosáhnout upravení těch pasáží článku, v nichž jste zmíněna Vy osobně. Jsem přesvědčen, že žádnou z uveřejněných vět nelze považovat za "útok", pouze vyjadřují pochybnost, zda zvolený postup přinese klientům prospěch.

Rád slyším, že usilujete o to, aby Konsolidační banka odprodala svoji pohledávku okradeným klientům. Nicméně jedno z ustanovení, která jste spolupodepsala i Vy, říká, že taková jednání nebudou vedena za zády ostatních sdružení klientů. Proto doufám, že SBD Svatopluk a SBD Merkur jsou přinejmenším podrobně informovány o tom, co činíte.

Januš Drózd