Otevřený dopis členů SBD Svatopluk

Vážený vrchní státní zástupče, předsedo soudu, ministře spravedlnosti ...

Vyjadřujeme údiv a rozhořčení nad tím, že se ve vězeňské cele ocitl předseda SBD Svatopluk Ivan Král. Stejně tak jako ostatní klienti bývalého H-Systému, je i on obětí firmy, jejíž hospodaření skončilo z dosud nezjištěných příčin fiaskem.

V nejtěžších životních chvílích, kdy jsme přišli o životní úspory a ocitli se v dluzích, bez střechy nad hlavou, nám pomohla jedině myšlenka založit družstvo a pokusit se na troskách H-Systému stavět dál. Činnost družstva se podařilo rozjet jenom zásluhou obětavých a schopných lidí, k nimž patřil především Ivan Král. Pomocnou ruku nám nepodal nikdo, nejméně pak stát, přestože měl na existeci H-Systému svůj podíl viny. Z neřešitelné a zoufalé situace jsme hledali cestu sami. Za cenu dalších finančních nákladů jsme stavěli dál.

Vazba Ivana Krále je výsměchem spravedlnosti. Představitelé firmy H-Systém, s výjimkou Petra Smetky, jsou vyšetřováni na svobodě, zatímco Ivan Král, okradený klient, který se snažil pomoci podobně postiženým, se ocitl za mřížemi. Proti němu vznesená obvinění jsou absurdní, vykonstruovaná a realitě na hony vzdálená. Je-li Ivan Král vinen, pak jsme vinni i my ostatní členové Stavebního bytového družstva Svatopluk. Naše vina spočívá zřejmě v tom, že jsme nečekali se založenýma rukama, až se naše rozestavěné byty a domy rozpadnou, ale snažili se je dostavět. Jsme otřeseni. Ve společnosti, kde se z okradeného může stát obviněný, nelze věřit ve spravedlnost. Věříme alespon ve Vaši lidskost a doufáme, že Ivana Krále propustíte z vazby, aby svoji nevinu mohl při dalším vyšetřování prokazovat na svobodě.

Členové SBD Svatopluk